Кухня для людини, що пересувається у інвалідному кріслі: Доступність і комфорт

Кухня для людини, що пересувається у інвалідному кріслі: Доступність і комфорт. В цій статті поділимося з Вами практичними ідеями про те, як втілити подібний задум у повсякденному житті, а також про те, як зробити кухню комфортною та доступною для всієї сім`ї.

Планування

На жаль в більшості квартир в Україні кухня – це 7 метрів квадратних, де заледве можна розмістити холодильник, умивальник та плиту. Однак, не всім відомо, що саме ці три елементи – холодильник, плита і умивальник – утворюють, так званий, «робочий трикутник». В ідеалі його периметр повинен становити близько 8-ми метрів. При цьому сторони «трикутника» можуть бути різної довжини, але не менше 1,5 мерів. Саме стільки – 150 сантиметрів потрібно людині, яка пересувається в інвалідному кріслі, щоб розвернутися на 360°  

І саме від розміщення елементів «робочого трикутника» залежить тип планування кухонь для людей з обмеженими фізичними можливостями.

 

Буквою «Г»

В цьому випадку кухонний гарнітур і побутові прилади розташовуються вздовж двох стін.

Особливості  цього типу планування полягають у наступному:

Буквою «П»

Гарнітур і побутова техніка розміщуються вздовж трьох стін, обідня частина прилягає до робочої і завершує її. Таке планування – ідеальний варіант для «глухих» приміщень, розташованих в глибині квартири.

 

Особливості:

«Камбуз»

По суті, це витягнута «Г» – подібна модель із «острівцем». «Острівець» це стіл, відділений від гарнітуру, який об`єднає обідню і робочу групу. Робоча група «острівця» Робоча група «острівця» може складатися з стільниць, умивальника чи плити. Обідня – місць для вживання їжі, які розміщені в один ряд.

Кухня – «Камбуз» також має низку нюансів:

Приклади адаптованих кухонь:

 

 

Шафи, полички, стільниці

Доступ до столів та шаф це – серйозна проблема на кухні для людини, що пересувається в інвалідному кріслі. Під’їхати ближче заважає підставка для ніг, а до верхніх поличок неможливо дотягнутися.

Меблі у адаптованій кухні повинні відповідати індивідуальним параметрам, які є зручними для людини з інвалідністю, або легко регулюватися.

Зазвичай висота стільниці  – 85-90 см. Для людини у інвалідному кріслі – надто багато. Висота стільниці для людини, яка пересувається у інвалідному кріслі, залежить від його\ її росту і виду крісла, яке використовується. Як правило, комфортна висота (щоб коліна не впирались і не доводилося тягнути руки вгору) становить 70 -85 см.

Глибина стільниці – 60 см. Для людини, яка стоїть на ногах, дотягнутися до краю – не проблема. Навпаки, чим ширший стіл, тим зручніше готувати. Але для людини, що пересувається у інвалідному кріслі стільниця не повинна бути ширшою, ніж випрямлена рука. В іншому випадку неможливо дотягтися до предметів, які стоять далеко чи витерти стіл.

В ідеалі стільниця повинна регулюватися і висуватися.

На сучасних кухнях існують механізми, які дозволяють опускати та піднімати робочу поверхню, натиснувши кнопку.

Окрім того, якщо до столу не можливо під’їхати впритул, стільниця повинна висуватися. Краще використовувати роликові механізми – вони легко ковзають, не потрібно докладати зусиль.

З шафами ще складніше. Максимальна висота, на яку можна його повісити, – 120-150 см.
На щастя технології не стоять на місці – продаються підйомники, які опускають шафу, яка висить високо на рівень людини, яка сидить у інвалідному кріслі.

Краще використовувати вузькі підвісні шафи – Вони не заважатимуть користуватися робочими стільницями.  Напольні шафи повинні мати виїмку для ніг розміром – 30 сантиметрів (висота) на 15 сантиметрів (глибина). Це дозволить під`їхати до шафи майже впритул.

Але зручнішими та місткішими є висувні шухляди  на роликових механізмах, а також полиці, що опускаються.

Окрім цього, існують так звані пересувні тумбочки і корзини. Їх можна пересунути в будь –яке місце, а якщо вони не потрібні, то засунути під стіл

Відкрита шафа з полицями – чудове рішення. Здорові люди можуть використовувати  верхні полиці для зберігання речей, які рідко використовуються у побуті.  Максимально допустима висота для людини, яка пересувається у інвалідному кріслі – 1,5 метра. Посуд і продукти, якими користуєтеся постійно, повинні знаходитися на висоті приблизно 115 – 120 см. від підлоги.

Умивальник

 Знайти підходяще місце для умивальника – достатньо непросто. Він повинен бути розташований між робочими поверхнями, поряд має розміщуватися посудомийна машина і кошик для сміття. Людина, що пересувається у інвалідному кріслі повинна мати можливість викинути відходи від картоплі чи скласти брудний посуд в посудомийну машину без зайвих рухів.

Хороший варіант – умивальник в куті. Кути – це, як правило, простір, який не використовується. Кутовий умивальник – рішення цієї проблеми.

 

 

Якщо умивальником користуються здорові люди та люди з інвалідністю, то знайти оптимальну висоту для умивальника досить складно. В такому випадку слід або домовлятися, або використовувати умивальник, що регулюється по висоті. При цьому, достатньо, щоб стільниця з умивальником опускалася лише на 15 см.

Простір під умивальником повинен бути пустим, тому що інакше не вдасться під`їхати у інвалідному кріслі. Для цього необхідно використовувати гнучкий водостік. Окрім цього, труби найкраще закривати перегородкою, щоб уникнути опіків при випадковому дотику.

В ідеалі умивальник адаптованої кухні повинен бути неглибоким, тому що знизу залишається більше місця. Змішувач повинен бути розміщений близько або збоку, окрім цього, бажано, щоб змішувач був  важільного типу. Дуже зручними є крани для кухні зі шлангами.

Однак, правильно спроектована кухня – це пів справи. Зручний умивальник – ще четвертина. Важливими складовими кухні адаптованої для людини з інвалідністю є посуд та побутові прилади. Це вже тема іншої статті.

За матеріалами ІнваФішкі

Світлини та відео  ©ІнваФішки

Переклад з російської: ©Ігор Зіньчук