Рекомендації щодо забезпечення доступності санвузла у житловому будинку для людини, що користується інвалідним візком.

Керуючись законодавчими та нормативно-правовими актами, а також особистим досвідом, хочу поділитися невеличким переліком стандартів, норм і практичних порад з облаштування адаптованого простору санвузла для людей з проблемами опорно-рухового апарату.

Двері Двері повинні відкриватися назовні або бути розсувними. Порогів краще уникати взагалі. (Допустима висота порогу – 1 см).

Ширина дверей повинна бути не менше 80 см. Ручки слід розміщувати на висоті 90 – 110 см. Щоб двері було зручно зачиняти зсередини, необхідно обладнати їх додатковою ручкою чи невеликим поручнем. Альтернативою тут може слугувати довга стрічка, прив’язана до дверної ручки.

Знизу на дверях можна встановити протиударну пластину (30 см).

 

Простір  Ділянка для повороту на 90° повинна бути min 130 х 130 см, для розвороту на 360° – min 150 х 150 см.

Аксесуари Електричні вимикачі, розетки, вішаки для рушників, одягу, гачки та інші аксесуари – розміщуємо на рівні 100 см. Поручні, що знаходяться у душовій зоні, поряд з унітазом – на висоті 85 – 95 см.

Рекомендується, щоб дзеркало було трохи під нахилом, а його нижній край знаходився на висоті max 100 см.

Cанвузол для візочника

Сантехніка Зручна висота сидіння унітазу – рівна висоті сидіння інвалідного візка. (45 – 50 см). Важіль зливу води повинен бути не вище 120 см.

Оптимальна висота розміщення умивальника – 80 – 85 см. Раковина має бути міцно закріплена консольними скобами. Не допускається монтаж п’єдесталу чи шафки під умивальником. Усі змішувачі повинні бути зручними – найкраще важільної або нажимної дії.

Хорошим інноваційним рішенням є встановлення у туалетній кімнаті гігієнічного душу. Це незамінний аксесуар для підтримання особистої гігієни, що стане лайфхаком для більшості «візочників».

 

Душова зона Душова кабіна повинна бути обладнана відкидним сидінням або спеціальним стільцем із дренажними отворами. Кріплення головки душа – не вище 120 см.

Поріг душової кабіни не повинен перевищувати 1 см, а її двері мають бути достатньо широкими і відкриватися назовні.

Замість встановлення душового піддона, рекомендується (якщо це технічно можливо) монтаж зливного трапу та гідроізоляція підлоги.  У цьому випадку керамічна плитка на підлозі у душовій ділянці укладається з нахилом в сторону стоку води, однак кут ухилу не повинен перевищувати 1°.

І наостанок зауважу, що вищеперелічені правила мають, радше, рекомендаційний зміст, адже створення безперешкодного, максимально ефективного та зручного доступу завжди потребує індивідуального підходу та оптимальних технічних (а іноді й неординарних) рішень.

Автор Юлія Бойко