Зустріч з експертом інклюзивності та доступності Кейтом Робертсоном: Пропозиції та результати

4 липня у Львові відбулася зустріч представників нашої організації із містером Кейтом Робертсоном, експертом із питань доступності та інклюзивності, генеральним менеджером шотладської благодійної організації “Wheelchairs for Ukraine”.
Обговорювали проблеми доступності для людей з інвалідністю в Україні.

Як наголосив під час зустрічі Кейт Робінсон, «Немає значної різниці між потребами у доступності людини з інвалідністю на візку і матусі, яка вийшла на прогулянку зі своєю маленькою дитинкою у візочку. Тому насправді, ці напрацювання інклюзивного середовища є потрібні для набагато ширшого спектру людей, ніж люди з інвалідністю».

За словами учасниці зустріч Наталі Курило конкретним кроком для втілення міжнародних стандартів доступності мало би стати проведення трейнінгів для водіїв автобусів, експертів архітектури, містобудування, медиків, соціальних працівників, працівників сфери обслуговування, закладів громадського харчування, культури, освіти і тд… для кращого розуміння, які конкретні практичні кроки потрібно здійснити для доступності Львова для маломобільних груп населення.

Ще однією корисною ініціативою було б відновлення послуг «соціального таксі» для людей з інвалідністю. Подібна послуга була доступною в нашому місці кілька років тому, з ініціативи Управління соціального захисту, але зараз ця послуга відсутня, чому? – питання залишається відкритим. Окрім цього, людина – експедитор, яка повинна допомагати людям з інвалідністю пересісти з візка на пасажирське сидіння автомобіля, як правило, не вміє правильно переміщувати особу з інвалідністю і ще й висловлює своє незадоволення: Куди ви їздите»?. Саме тому навчання людей розуміння інвалідності не як «вироку» є дуже необхідним для подолання стереотипів щодо людей з інвалідністю, які досі переапжають в Україні, як наслідок радянського минулого.

Нагадаємо, що у вересні минулого року, в Центрі Шептицького, відбулася перша в Україні міжнародна конференція з питань доступності «Розуміння інвалідності та інклюзивне навколишнє середовище». Під час цієї конференції було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Ігорем Кобрином, начальником управління соціального захисту Львівської міської ради. Метою меморандуму є обмін досвідом та успішними прикладами створення доступного навколишнього середовища для людей з інвалідністю.

Тепер про конкретні результати….

За кілька місяців після проведення згаданої міжнародної конференції, представники управління соціального захисту ЛМР кількох районів міста Львова, приходили в квартири осіб з інвалідністю з пропозицією написати заяву щодо необхідності облаштування місця для паркування автомобіля біля будинку, де проживає особа з інвалідністю а також облаштуваня спеціального електропідйомника для людей з інвалідністю. Такий підйомник дав би змогу людині, яка пересувається у інвалідному візку подолати сходинки, принаймні до під`їзду. Але далі слів справа не пішла і ситуація не змінилася…. певне через недостатність фінансування, як завжди в Україні.

Ігор Зіньчук